Nový výkon - test
Syndrom karpálního tunelu je stav, při kterém dochází k útlaku středového nervu (nervus medianus) v oblasti zápěstí. Tento nerv prochází úzkým kanálem v zápěstí, který se nazývá karpální tunel. Když dojde ke změně v tomto prostoru, například z důvodu otoku nebo zesílení šlach, nerv je stlačen a způsobuje různé stupně jeho poškození.
Vznik syndromu karpálního tunelu
Karpální tunel je úzký prostor v zápěstí, kterým procházejí nervy, cévy a šlachy z předloktí do ruky. Tento tunel je tvořen kostmi zápěstí a pevným vazem. Středový nerv, medianus, který prochází tímto tunelem, je obklopen jemnými cévami zajišťujícími jeho výživu. Pokud dojde ke změnám v tunelu, jako je například zmenšení jeho prostoru, cévy zásobující nerv jsou stlačeny, což vede k rozvoji syndromu karpálního tunelu.
Diagnóza syndromu karpálního tunelu je stanovena na základě vyšetření pacienta a EMG (elektromyografického) vyšetření, které hodnotí vodivost nervů a lokalizuje případné útlaky.
Mezi hlavní příznaky syndromu karpálního tunelu patří:
Noční brnění prstů.
Porucha jemné citlivosti a bolesti vystřelující do lokte či ramene.
Problémy s uchopením a udržením jemných předmětů.
Ranní ztuhlost ruky a necitlivost prstů.
Zhoršující se motorická schopnost ruky a úbytek svalové hmoty ovládající palec.
Syndrom karpálního tunelu může být způsoben řadou faktorů, včetně:
Přetížení ruky nevhodnou nebo těžkou prací.
Onemocnění jako revmatoidní artritida.
Úrazy a zlomeniny způsobující otok a zesílení tkání.
Metabolické poruchy, například diabetes nebo onemocnění štítné žlázy.
Nádorová onemocnění nebo vrozené vady.
Postupující artróza.
V časných a mírných stádiích lze syndrom karpálního tunelu léčit konzervativně, například:
Použitím dlah.
Injekcemi a léky na zlepšení prokrvení a kvality nervů.
Rehabilitací ke zlepšení mobility nervu.
Při trvajících obtížích nebo zhoršení EMG nálezů se doporučuje chirurgický zákrok. Operace, prováděná v místní anestezii, zahrnuje uvolnění zápěstního vazu, což snižuje tlak v karpálním tunelu. Po operaci noční obtíže obvykle ihned ustoupí, ostatní symptomy se zlepšují postupně během několika měsíců.
Tým operatérů
MUDr. Robert Frei
Vedoucí ambulance Ortopedie
Další informace k výkonu
Zákrok se provádí v lokální anestezii.
Pacient je u nás poučen, jak rehabilitovat a starat se o ruku. Stehy mohou být odstraněny v místě bydliště a kontrola se obvykle provádí měsíc po operaci. Pracovní neschopnost trvá obvykle tři měsíce, ale může být i delší, v závislosti na druhu práce a závažnosti onemocnění.
Po operaci je ruka umístěna do sádrové dlahy, která se nosí přibližně 10 dní. Následně se začíná s péčí o jizvu, zápěstní bandáž se používá přes den a speciální gelový návlek na noc. Zátěž na ruku se zvyšuje postupně, plnou zátěž lze obvykle dovolit po třech měsících, v závislosti na výsledcích kontrolního EMG.
Jak nás hodnotí naši klienti
Minimální zásah, maximální péče
Jednodenní chirurgie je koncept zabývající se neakutními chirurgickými zákroky. Výhodou je rychlá rekonvalescence a minimalizace stresu před operací i po ní.
Moderní a komfortní prostředí kliniky
Naše klinika je navržena s ohledem na váš komfort a bezpečnost, kombinujeme moderní technologie s přívětivým prostředím, aby každá vaše návštěva byla co nejpříjemnější. Prozkoumejte naše prostory, které jsou stejně lákavé jako funkční.
Máte zájem o vyšetření na zákrok?
Kontaktujte naše pracoviště.
Klientská linka: +420 222 900 900